Život na Venuši?
Ještě v 50.letech 20.století byli lidé přesvědčeni, že na Venuši panuje tropické klima a existuje zde život podobný tomu na Zemi v období prvohor. Skutečnost se však dost výrazně liší.
Teplota povrchu planety se pohybuje kolem 460°C a tlak dosahuje 900 kPa, pravděpodobnost výskytu vody je prakticky nulová. Navíc je atmosféra složena převážně z mračen kyseliny sírové a skleníkových plynů, které způsobují extrémní ohřívání planety. Většina odborníků tedy považuje život na Venuši za nemožný.
David Grinspoon ze Southwest Research Institute v Boulderu je však jiného názoru. Jeho teorie vychází ze všeobecně uznávaného předpokladu, že Venuše byla kdysi podstatně chladnější než dnes. Tehdy se na jejím povrchu mohla vyskytovat voda v kapalném stavu, což připouští existenci života. Po dramatickém nárůstu teploty byl však donucen uchýlit se do atmosféry.
Německý mikrobiolog Dirk Schultze-Makuch (University of Texas, El Paso) je dokonce přesvědčen, že v oblacích nad Venuší je pro některé mikroby vhodnější prostředí než v zemské oblačnosti. Ve výšce asi 50km nad povrchem je teplota mezi 30°C a 60°C a tlak je srovnatelný s atmosférickým tlakem Země. Na UV snímcích ze sond Veněra a Pioneer se vyskytují nevysvětlitelné tmavé skvrny. Mohlo by se jednat o mikroby vybavené speciálním pigmentem, který zachycuje ultrafialové záření. Tyto organismy by ho využívaly jako zdroj energie při některých chemických reakcích.
Ani minimální množství vody nad planetou nemusí být překážkou. Kapky H2O v mracích Venuše jsou mnohem větší než kapky v pozemských oblacích a doba jejich existence se pohybuje v rozmezí několika měsíců (na Zemi se jedná o několik dnů). Mikrobi by mohli žít uvnitř velmi dlouhou dobu.
A extrémně nepříznivá kyselá mračna? Pozemské organismy by mohly přežít v prostředí s 80% koncentrací kyseliny sírové, oblaka nad Venuší tak nejsou nereálným útočištěm těchto mikrobů . Některé základní životní pochody totiž nejlépe probíhají v nepřítomnosti vody, a tak může být vysoká koncentrace kyseliny dokonce velmi prospěšná.
Ostatní vědci jsou však skeptičtí. Kyselina sírová by díky svým hygroskopickým vlastnostem způsobila vysušení okolí a v buňkách by nemohly probíhat ani základní životní procesy.
Na druhou stranu jsou i pozemské organismy schopny vydržet tvrdé životní podmínky. (Pokusy Birgit Sattler ukázaly, že i ve výšce 3000 m nad zemským povrchem přežívá v každém milimetru krychlovém vody 1500 různých bakterií, jejichž počet každý den narůstá.) Když existují na naší planetě bakterie žijící v prostředí s pH 0, proč by nemohl být na Venuši i přes její drsné podmínky život?
Spory vědců by vyřešila sonda se vzorky atmosféry Venuše, bohužel však zatím žádná vesmírná agentura něco podobného nepřipravuje. Nejbližším možným seznámením s touto dlouho opomíjenou planetou tak asi pravděpodobně bude Venus Express, která odstartuje v roce 2005. Evropská vesmírná agentura ESA podrobí výzkumu především atmosféru Venuše.
Závěrem bych ráda citovala biochemika Stevena Bennera z University of Florida v americkém Gainesville: Pokud si nedokážeme představit život v mračnech Venuše, svědčí to o jediném – o naší chabé představivosti.
Použitá literatura:
Science and Technology 7/2003
Přehled astronomie (O.Hlad- J.Pavlousek)
http://vt-2004.astro.cz/cz/souvislosti/informace_rozsirene/D/D8-extended.htm
http://www.zem.sk/html/clanok/1197
Autor textu: Lenka Jakubčíková
|